آخرین عناوین
کپی شد!
0
مدیرکل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی فارس خبر داد؛

اجرای طرح کهاب در ۲۴جایگاه سوخت فارس

تاکنون ۲۴ جایگاه سوخت در استان فارس طرح کهاب را به‌منظور کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارهای بنزین اجرا کرده‌اند.

پمپ بنزین در فارس

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی نبض مرودشت به نقل از شیرازه، امروزه کاهش آلایندگی ها یکی از مباحث مهم در تأمین سلامت افراد جامعه محسوب می‌شود و هرجا سخن از آلاینده‌ها مطرح می‌شود یکی از مواردی که ذهن به آن متبادر می‌شود، سوخت و سوخت‌رسانی می‌باشد.

انتشار بخار بنزین نیز یکی از آلاینده‌هاست که استنشاق آن برای سلامتی افراد مضر می‌باشد و از سوی دیگر بازیافت این بخار‌ها به‌لحاظ مصرف بی‌رویه بنزین و نیاز بالای کشور، در زمینه تولید این نوع سوخت و به‌لحاظ اقتصادی به‌صرفه می‌باشد.

در سال 1387 طرح «کهاب» به‌منظور کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین به‌عنوان یک طرح ملی به تصویب هیئت‌دولت رسید.

جمع‌آوری بخار بنزین از مخازن جایگاه‌های سوخت و انتقال آن به تانکرهای حمل سوخت، جمع‌آوری بخار بنزین از باک خودروها در هنگام سوخت ‌‌‌‌گیری و انتقال آن به مخزن‌های جایگاه سوخت، انتقال بخارهای بنزین جمع‌آوری‌شده به سیستم بازیافت و تبدیل آن ها به سوخت مایع به‌ترتیب سه مرحله اصلی طرح کهاب محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که اجراکردن هرکدام از این مراحل نیازمند تجهیزات خاص و مستلزم اعمال تغییرات و اقداماتی در مجاری عرضه، تانکر های حامل فرآورده، سکوها و بازوهای بارگیری و روش تحویل سوخت است.

اسداله طاهری حسین‌خانی مدیرکل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی فارس در گفتگو با خبرنگار این رسانه اظهار کرد: طرح کهاب باید در انبارهای ذخیره‌سازی و نفت کش‌ها و جایگاه‌های پمپ‌بنزین اجرا شود.

این مقام مسئول افزود: در استان فارس بیش از ۹۰۰ تریلی نفت‌کش وجود دارد که تاکنون بیش از ۷۶۵ دستگاه در طرح کهاب فعال‌شده و ۸۵ درصد کار انجام‌گرفته است و جایگاه‌های پمپ‌بنزینی که می‌خواهند راه‌اندازی شوند بدون اجرای طرح کهاب اجازه شروع کار را ندارند.

وی افزود: به‌منظور افزایش انگیزه جایگاه داران و مالکان جایگاه‌ها قرار است حق‌العمل طرح کهاب در نظر گرفته شود و این طرح اگر به خوبی اجرا شود سهم عمده ای در کاهش آلودگی هوا و همچنین برگشت بنزین به چرخه سوخت خواهد داشت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.